Övrigt
Lenas lopp för Livet! – v36
Stöd forskning om äggstockscancer. Var med i Lenas lopp runt jorden!
Loppet passar alla eftersom det inte har någon fast sträcka utan du samlar kilometer under en timmes tid. Hitta den variant som passar dig! Du kan självklart vara med i flera av dem.
- Virtuellt lopp där du kan delta när och var du vill under hela vecka 36:
- 1 -7 september.
– Promenad-, jogg- eller löploppet för dig som vill gå, jogga eller springa.
– Cykelloppet för dig som hellre trampar dina kilometer.
- 1 -7 september.
-
Lokalt arrangemang i Sundsvall den 2 och 3 september.
Vid ett lokalt arrangemang får du tävlingskänslan och kan glädjas åt att tillsammans med andra vara med och bidra, när du går eller springer ihop med andra deltagare i det virtuella loppet. Volontärer finns på plats och du deltar i utlottning av priser. Starttiden är flexibel inom ett tidsfönster.
-
Ett klassiskt 1-timmeslopp löpning/promenad i Västerås den 4 september.
Gemensam start kl 18.00 för alla deltagare.
Startavgiften är den samma för alla varianter: 150 kr för vuxna och 50 kr för barn. Vi är tacksamma för en extra donation om du har möjlighet. Varenda krona går till forskning om äggstockscancer. Du kan anmäla dig individuellt eller i ett lag, och vara med och göra skillnad.
