Kurs
Kurs i basal sexualmedicin
Sexologiskt perspektiv på hälsa, sjukdom och val av behandling.
Sexuell påverkan och sexuella problem är vanliga inom sjukvården, även om de ofta inte kommer på tal. Särskilt vanliga är dessa problem hos personer med neurologisk sjukdom, eller annan neurogen påverkan (till exempel diabetesneuropati) och hos dem som genomgått cancerbehandling.
I RCCs “nationellt vårdprogram för cancerrehabilitering” poängteras vikten av att alla professioner inom cancervården behöver ha grundläggande kunskap om hur cancersjukdom och dess behandling kan påverka sexuella funktioner och den sexuella hälsan.
Information om kursen
När
Måndag 9 mars–onsdag 11 mars 2026.
Observera att närvaro vid alla kursmoment krävs för att få intyg på genomgången kurs. Du kan alltså inte hoppa över den sista eftermiddagen och åka hem tidigare om du vill ha kursintyg.
Var
Akademiska sjukhusets lokaler på Specialistrehabiliteringsenheten, Genetikvägen 4, 2 trappor (beläget 4 km söder om kärnområdet. Nås med buss 8 från centralstationen).
Målgrupp
Läkare och annan vårdpersonal som kommer i kontakt med patienter med sjukdomsbetingad sexuell påverkan. Många av exemplen kommer att hämtas från neurologisk sjukdom och konsekvenser av cancerbehandling.
Lämpliga specialiteter är till exempel onkologi, hematologi, gynekologi, geriatrik, neurologi, rehabiliteringsmedicin, urologi, kirurgi (inte minst kolorektalkirurgi), allmänmedicin med flera. Vi tar emot 21 deltagare per kursomgång.
Mål
Att deltagarna efter genomgången kurs ska kunna ha med det sexuella perspektivet på sjukdom och behandling i mötet med patienten. Veta hur de kan ta upp sexuella spörsmål och – baserat på förståelse av sexualfysiologi – kunna föra ett samtal om sexuell påverkan i relation till den sjukdom patienten behandlas för.
Innehåll
- Sexualfysiologi – lust och sexuella funktioner.
- Vanligt förekommande sexuell praktik.
- Organ och organsystem av betydelse för sexuell funktion (nerver, kärl, hud, slemhinna, stödjevävnad, hormoner).
- Vanliga sjukdomar och behandlingars inverkan på sexuella funktioner (neurologiska sjukdomar, cancerbehandling, farmaka etc).
- Att samtala om sexuell funktion.
- Praktiska samtalsövningar.
Till det preliminära programmet
Kursavgift
4 500 kr.
I kursavgiften ingår lunch och kaffe/te.
Frågor
Vid frågor kontakta kursledare malin.swartling@akademiska.se
